Minister P. Gajdoš rokoval so srbským veľvyslancom Š. Dermakuom

Spolupráca Slovenska a Srbska v oblasti obrany je bezproblémová a je obojstranný záujem na jej ďalšie prehlbovanie. Počas dnešného stretnutia sa na tom zhodli minister obrany Peter Gajdoš s veľvyslancom Srbskej republiky Šanim Dermaku, ktorý rezort navštívil z dôvodu svojho končiaceho mandátu veľvyslanca v SR. Témou diskusie bola aj bilancia doterajšej spolupráce, výmena skúseností z oblasti integračných procesov a reformy ozbrojených síl, ako aj vyhodnotenie prínosu medzivládnej dohody podpísanej v decembri 2016.
 
Slovenská republika dlhodobo podporuje integračné snahy vašej krajiny do euroatlantických štruktúr. Z hľadiska stabilizácie regiónu západného Balkánu vás vnímame ako dôležitého a výnimočného partnera,“ potvrdil minister Peter Gajdoš. Ako ďalej uviedol priestor na spoluprácu je predovšetkým v oblasti výcviku, pri príprave zdravotného personálu a jednotiek vysielaných do mierových operácií.
 
V rámci stretnutia minister Gajdoš srbského veľvyslanca informoval aj o strategických dokumentoch rezortu obrany a z nich vyplývajúcich modernizačných procesoch. Ocenil tiež dlhoročnú spoluprácu v misii UNFICYP na Cypre. V slovenskom kontingente tam aj v súčasnosti pôsobí 46 príslušníkov srbských ozbrojených síl.
 
Témou stretnutia bolo aj prehlbovanie obrannej spolupráce členských štátov Európskej únie prostredníctvom iniciatívny PESCO, v rámci ktorej dosiahol prvý úspech slovenský projekt delostreleckej podpory „EuroArtillery“.
Scroll to Top