Pred 169 rokmi vznikla I. Slovenská národná rada, výročie si na Myjave pripomenul aj minister Gajdoš

Minister obrany SR Peter Gajdoš si dnes spolu s predsedom Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť a podpredsedom Slovenskej národnej strany Antonom Hrnkom pripomenul na Myjave 169. výročia vzniku I. Slovenskej národnej rady, ktorá položila základy parlamentarizmu a demokracie na Slovensku a sa stala prvým národnopolitickým orgánom Slovákov.

Šéf rezortu obrany v tejto súvislosti pripomenul potrebu vzdelávania mladých ľudí, ale aj budúcich vojakov o histórii slovenského národa. „Na útrapy, bolesti a trápenia minulosti sa dnes dosť zabúda. Som presvedčený o tom, že významené historické udalosti, ktoré súvisia so snahou o svojbytnosť nášho národa, je potrebné si neustále pripomínať. Nič sme nedostali zadarmo,“ zdôraznil.

„Je dôležité pripomínať si jednu z najvýznamnejších udalostí našej novodobej histórie. Náš osud nebol ľahký, museli sme si veľa vytrpieť aby sme sa dostali do dnešného stavu, že o svojich vlastných záležitostiach si rozhodujeme sami a podľa svojich vlastných predstáv a túžob. Nebolo to vždy tak a mnohí naši predkovia platili krvou a slzami za to, aby sme sa my mali lepšie. A na počiatku slovenského boja za národnú samostatnosť bola Myjava,“ uviedol predseda branno-bezpečnostého výboru A. Hrnko. 

Prvá Slovenská národná rada bola oficiálne ustanovená už 16. septembra 1848 vo Viedni, prvýkrát zasadla práve 19. septembra toho istého roku v Myjave v dome vdovy Anny Kolényovej. 19. september sa od roku 1993 radí medzi pamätné dni Slovenskej republiky a predchádza oslavy Dňa Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktoré sa uskutočnia 22. septembra 2017  v Brezovej pod Bradlom.
 

Scroll to Top