Slovenská jednotka NFIU má nového veliteľa, stal sa ním plk. Štefan Acsai

Novým veliteľom Tímu pre integráciu síl NATO (NFIU) na Slovensku sa stal plukovník Štefan Acsai, ktorý bol dnes oficiálne vymenovaný do funkcie. Nahradil historicky prvého veliteľa plukovníka Jozefa Zekuciu, ktorý stál pri zrode jednotky a počas jeho pôsobenia dosiahlo NFIU na Slovensku počiatočnú aj plnú spôsobilosť. Na slávnostnom ceremoniáli v priestoroch kasární vo Vajnoroch sa zúčastnil minister obrany SR Peter Gajdoš spolu s ďalšími predstaviteľmi rezortu obrany, ozbrojených síl a NATO.
 
„V prvom rade chcem poďakovať odchádzajúcemu veliteľovi plk. Jozefovi Zekuciovi, ktorý okrem toho, že už dlhých 29 rokov pôsobí v OS SR, bol historicky prvým veliteľom jednotky NFIU na Slovensku. Aj vďaka jeho zodpovednej práci je dnes naše NFIU plne schopné poskytnúť podporu pre aliančné a medzinárodné cvičenia, ako aj plniť svoj primárny cieľ v rámci príjmu a rozmiestnenia koaličných vojsk na území SR v prípade potreby,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň zaželal veľa síl a potrebnej energie aj novému veliteľovi plk. Acsaiovi. „Verím, že nadviažete na úspechy svojho predchodcu,“ povedal.
 
„Rovnako ako som dal dôveru plukovníkovi Zekuciovi pri vzniku NFIU, verím že našu dôveru nesklame ani nový veliteľ. Plukovník Acsai sa v minulosti prejavil ako schopný organizátor a veliteľ na rôznych stupňoch velenia. Preto mu želám vykročenie tou správnou nohou a veľa úspechov,“ uviedol pri príležitosti vymenovania nového veliteľa NFIU náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim.
 
Veliteľ Mnohonárodného zboru NATO sever-východ v Štetíne genpor. Manfred Hofmann zdôraznil, že NATO si uvedomuje, že je nevyhnutné prispôsobovať sa aktuálnej bezpečnostnej situácii. „A slovenský tím NFIU dosiahol plnú spôsobilosť, je schopný plniť vysoké štandardy NATO a stal stabilným faktorom v regióne strednej Európy. Som veľmi rád, že môžem s týmto tímom spolupracovať,“ povedal.
 
Odchádzajúci veliteľ NFIU plk. Jozef Zekucia poďakoval ministerstvu obrany, ozbrojeným silám a Aliancii za  podporu, dôveru a spoluprácu. „Novému veliteľovi želám veľa osobných a profesionálnych úspechov,“ uviedol. „Byť novým veliteľom NFIU je pre mňa cťou a zároveň výzvou. Verím, že jednotka NFIU na Slovensku bude rásť a bude hrdo reprezentovať Slovenskú republiku aj naďalej,“ povedal nový veliteľ plk. Štefan Acsai.
Scroll to Top