Študenti stredných škôl si zmerajú sily vo vojenských disciplínach a dozvedia sa aj zaujímavé informácie o generálovi Štefánikovi

Študenti stredných škôl sa budú môcť aj tento rok zapojiť do série podujatí s názvom „Branné súboje študentov“, ktoré pripravilo Ministerstvo obrany SR. Cieľom podujatí je pripraviť mladých ľudí na obranu štátu, podporiť vlastenectvo, branné povedomie, ako aj zvýšiť záujem študentov o témy spojené s rezortom obrany. Víťazné tímy v každom kraji získajú možnosť zúčastniť sa na 48-hodinovom kempe v Centre výcviku Lešť.

V rámci rôznych disciplín súboja si budú môcť študenti overiť a porovnať základné zručnosti v topografii, v brannej príprave, v poskytnutí prvej pomoci a vo fyzickej zdatnosti. Budú mať možnosť ukázať aj svoje vedomosti z histórie a súčasnosti Slovenska, vojenských dejín a vojenských osobností Slovenska. Zároveň ide o príležitosť, vďaka ktorej sa môžu osobne stretnúť s profesionálnymi vojakmi a pracovníkmi regrutačných skupín a diskutovať o práci profesionálnych vojakov, o podmienkach vstupu do ozbrojených síl, ale aj o projektoch dobrovoľnej vojenskej prípravy a aktívnych záloh.

„Vojaci prídu za študentmi priamo do škôl s ambíciou naučiť ich niečo nové, vzbudiť v nich súťaživosť a zároveň ich pútavým spôsobom motivovať k záujmu o témy spojené s obranou štátu, alebo aj o kariéru v ozbrojených silách,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že rezort obrany aj takýmto spôsobom napĺňa priority Programového vyhlásenia vlády SR, ako aj programu Slovenskej národnej strany. „Navyše víťazná cena 48 hodinový vojenský výcvik KEMP je naozaj exkluzívna. Do Centra výcviku Lešť sa má možnosť dostať len málokto a absolvovať výcvik priamo s elitnými vojenskými inštruktormi je pre mnohých nezabudnuteľným zážitkom,“ doplnil šéf rezortu obrany a zdôraznil, že počas tohto ročníka sa budú môcť študenti v rámci pripraveného testu dozvedieť aj niečo viac o generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.

Počas podujatí budú pre študentov pripravené dynamické a statické ukážky Ozbrojených síl SR, ako aj kynologické ukážky Vojenskej polície. Séria branných súbojov sa bude konať v Bernolákove, Trnave, Trenčíne, Nitre, Banskej Bystrici, Kysuckom Novom Meste, Michalovciach a Humennom. V prvom tohtoročnom brannom súboji si sily zmerajú študenti škôl Bratislavského samosprávneho kraja už 3. apríla v areáli Spojenej školy v Bernolákove.

Scroll to Top