Vojaci oslávia Deň Ozbrojených síl SR, otvorené budú aj útvary

Profesionálni vojaci oslávia v sobotu 22. septembra 2018 v Brezovej pod Bradlom Deň Ozbrojených síl SR. Zároveň si pri tejto príležitosti pripomenú 25. výročie vzniku Slovenskej republiky a jej ozbrojených síl. Pre návštevníkov sú pripravené ukážky pozemnej, ako aj leteckej techniky, dynamické a statické ukážky. Zároveň pri príležitosti tohto dňa zorganizuje väčšina útvarov na Slovensku v piatok 21. septembra 2018 deň otvorených dverí, v rámci ktorého sa bude môcť verejnosť zoznámiť s prácou profesionálnych vojakov.
 
„Naše ozbrojené sily už štvrťstoročie garantujú obyvateľom Slovenska bezpečnosť. Pre občanov sú tu teda už 25 rokov nepretržite 24 hodín 7 dní v týždni. Častokrát sa však stretávame s tým, že verejnosť nevie, čo konkrétne naši vojaci robia, preto sme sa pri príležitosti ich sviatku rozhodli otvoriť naše útvary verejnosti,“ vysvetlil minister obrany Peter Gajdoš. Ako ďalej doplnil, oslavy vyvrcholia v sobotu v Brezovej pod Bradlom, kde budú pre návštevníkov pripravené ukážky bojových vozidiel, ako aj dynamické ukážky novej leteckej techniky, dopraveného lietadla Spartan C-27J, ako aj viacúčelového vojenského vrtuľníka UH-60M Black Hawk. „A chýbať nebude ani prototyp bojového obrneného vozidla 8×8, ktorý je jedinečným produktom slovenského obranného priemyslu,“ dodal.
 
Pri tejto priblížil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko historický kontext tohto dňa. „Prvé vystúpenie slovenských dobrovoľníkov je jedným z pilierov na ktorých stoja naše vojenské tradície. Práve toto výročie si v podobe Dňa ozbrojených síl pripomenieme v historickom kraji pod Bradlom, ale aj v jednotlivých útvaroch a zariadeniach. Preto sa teším na hojnú účasť verejnosti, ktorá príde s nami osláviť sviatok nás vojakov,“ povedal.
 
Deň Ozbrojených síl SR si Slovensko pripomína pri príležitosti víťazstva slovenských dobrovoľníkov nad uhorskými jednotkami a maďarskými národnými gardami v bitke pri Brezovej pod Bradlom v roku 1848.
 
Útvary Ozbrojených síl SR, ktoré zorganizujú 21. septembra 2018 vo svojich priestoroch deň otvorených dverí sú v Leviciach, Seredi, Trebišove (21. zmpr aj 23. mopr), Michalovciach (22. mpr aj shdo), Prešove, Martine (ZaVaMD, oppr, 11. mpr, StrCaP), Trenčíne, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Nemšovej (Zásobovacia Základňa I aj Zásobovacia Základňa II), Zemianskych Kostoľanoch, Nitre, Sliači a v útvare vo Zvolene. Pre verejnosť budú otvorené v čase od 9.00 h do 12.00 h.
Scroll to Top