„Operácia EUNAVFOR MED Sophia bola prvou námornou operáciou, do ktorej sa Slovenská republika zapojila a to aj napriek tomu, že v rámci našich ozbrojených síl námorné sily vybudované nemáme. Avšak, výkony a pripravenosť členov našej prvej rotácie v Stredozemnom mori boli hodnotené veľmi pozitívne. Príslušníci operácie zvládli úlohy úspešne a vysoko profesionálne, a to aj napriek tomu, že na operácii tohto typu nikdy predtým neboli,“ povedal štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marián Saloň.
„Všetkým, ktorí pôsobili v operácii EUNAVFOR MED Sophia patrí moja veľká vďaka a uznanie za to, že zvládli náročné úlohy a úspešne a vzorne reprezentovali nielen Vojenskú políciu a ozbrojené sily, ale celú Slovenskú republiku,“ povedal vo svojom príhovore riaditeľ Vojenskej polície plukovník Michal Migát.
Počas historicky prvej slovenskej rotácie v rámci námornej operácie pomáhali príslušníci Vojenskej polície obmedziť prevádzanie ľudí z afrických štátov do Európy v súvislosti s migračnou krízou. Slovenská zásahová jednotka má za obdobie svojho 6 mesačného pôsobenia v Stredozemnom mori za sebou celkovo 18 záchranných a kontrolných operácií. „Väčšia časť zásahov bola zameraná na získavanie informácií, ktoré by mohli viesť k rozpletaniu sietí nelegálnych činností a záchranu životov ľudí, ktorí sa ocitli v tiesni,“ upresnil veliteľ operácie nadrotmajster Ladislav Kováč.
Od januára tohto roku pôsobí v tzv. „Boarding teame“ na lodi pod nemeckým velením už druhá rotácia zložená z dvoch päťčlenných tímov, príslušníkov slovenskej Vojenskej polície, ktorá bude v Stredomorí plniť úlohy medzinárodnej operácie EUNAVFOR MED Sophia do konca mája tohto roku.
Vojenská polícia si dnes v Banskej Bystrici zároveň pripomenula 27. výročie svojho vzniku. Jej riaditeľ plukovník Michal Migát pri tejto príležitosti vo svojom príhovore vyzdvihol prácu všetkých vojenských policajtov a poďakoval im za kvalitné plnenie úloh nielen na Slovensku, ale aj v zahraničných misiách a operáciách.