Slovenskí vojenskí policajti sa podieľali na záchrane viac ako 400 migrantov

Príslušníci Vojenskej polície zo Slovenska, ktorí pôsobia v rámci druhej rotácie v námornej operácii EUNAVFOR MED Sophia II, sa podieľali na záchrane viac ako 400 migrantov, o ktorej tento týždeň informovali aj svetové médiá. Zásah v medzinárodných vodách Stredozemného mora trval viac ako 11 hodín.
 
Záchranná akcia sa uskutočnila v skorých ranných hodinách z nedele na pondelok na otvorenom mori severne od Líbye. Na palubu lode sa podarilo dostať všetkých 403 osôb bez zranení a v poriadku, z toho 41 žien, medzi nimi tri tehotné a 9 detí, z ktorých tri boli mladšie ako tri roky. Migranti pochádzali zo 14 krajín prevažne zo Sudánu, Mali a Čadu. Zachránené osoby boli odovzdané talianskym bezpečnostným zložkám, ktoré spolupracujú s príslušníkmi operácie EUNAVFOR MED SOPHIA.
 
Slovenským vojenským policajtom poďakoval aj minister obrany Peter Gajdoš, ktorý sa dnes v ranných hodinách spojil s veliteľom slovenského kontingentu nrtm. Mariánom Valachom. „Naši vojenskí policajti opäť raz potvrdili, že sú plnohodnotnou súčasťou špičkového tímu pod nemeckým velením. A moje poďakovanie patrí aj kapitánovi lode za systém, akým tento medzinárodný tím riadi,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš.
 
Cieľom operácie EUNAVFOR MED Sophia je zastaviť prevádzanie ľudí z afrických štátov do Európy v súvislosti s migračnou krízou. Slovenská republika sa do svojej historicky prvej námornej operácie zapojila v auguste minulého roka. Príslušníci Vojenskej polície majú za sebou desiatky záchranných operácií a kontrol iných plavidiel.
Scroll to Top